מתוקף תפקידי כיועץ שירות במרכז שירות מורשה של מיצובישי, אני נתקל בשאלה זו פעמים רבות מצד לקוחות, או מצדם של בעלי רכב סקרנים – לא בהכרח מיצובישי, אלא גם דגם דומה כגון טויוטה, מאזדה או סובארו.

 

Mitsubishi-Concept-Sportback 2005 1600x1200 wallpaper 06

 

התשובה לשאלה זו אינה פשוטה ובוודאי שיהיה זה לא רציני לשלוף מחיר באותו הרגע, מכיוון שמחיר טיפול כיום אינו דבר קבוע.
יהיה זה כמו לשאול "כמה עולה מצלמה של XXX?" – ראשית יש לברר באיזו מצלמה מדובר: מקצועית או לא, דיגיטלית או לא, בעלת אפשרות לצילום וידאו או לא, באיזה זום מדובר, רזולוציה, כרטיס זיכרון וכן הלאה... אחרי שיתבררו הפרטים האלו, נוכל לקבל הצעת מחיר לרכישת המצלמה, וכך גם לגבי עלות הטיפול ברכב: צריך רק לדעת באיזה טיפול מדובר.


עד לפני מספר שנים, היה נהוג לבצע לרכב טיפול כל 10,000 ק"מ. הטיפולים היו זהים לחלוטין וכתוצאה מכך גם העלות הכספית שלהם. כיום המצב שונה, ושגרת הטיפולים מתבצעת במרווחים של 15,000 ק"מ (לדוגמה, ברכבים מתוצרת מיצובישי, יונדאי, טויוטה וכו') וברכבים מסוימים אף למעלה מכך. מעבר לזאת, גם היקף הטיפולים שונה כך שכל טיפול שונה מקודמו. משמעות הדבר היא שגודל הטיפול אותו יש לבצע ברכב תלוי בקילומטראז' שלו, ולכן כאשר רוצים לדעת מהי עלות הטיפול, יש לציין מהו הקילומטראז' הנוכחי, ומהו גילו של הרכב. הצצה מהירה בלוח האחזקה של הרכב, המצוי בכל חוברת הדרכה המגיעה עם הרכב, תגלה בדיוק איזה טיפול יש לבצע (ברכבי מיצובישי הטבלה מצויה ב"חוברת האחזקה והאחריות").


בלוח זה מפורטים החלקים הדרושים החלפה, והמוסך פועל על פי מפרט זה בדיוק, ובנוסף מפעיל שיקול דעת מקצועי לגבי ליקויים שהוא מזהה תוך כדי העבודה, ודורשים טיפול. דוגמה טובה לכך היא מצב הבלאי של הבלמים אשר נבדק תוך כדי הטיפול, ובמידה ויש צורך בכך – מוחלפים הבלמים בחדשים. כמובן שעבודה נוספת כזו מייקרת את הטיפול משמעותית, כיוון שמדובר בתוספת של חלפים ושל זמן עבודה.

 

השוואת מחירים
הבדיקה הנכונה היחידה להוגנות המחירים של מוסך מסוים היא השוואה בין הצעות מחיר הזהות בתוכנן. לאחר בדיקה מהירה של הרכב, ידוע בדיוק אילו חלקים דרושים החלפה, ואז יכול המוסך לתת הצעת מחיר ובה יפורטו החלפים ועלות העבודה. במידה והלקוח מעוניין להשוות בין הצעות מחיר ממספר מוסכים, חשוב לוודא את טיבם של החלפים המפורטים בהצעת המחיר. ברגע שיובהר ללקוח האם מדובר בחלפים מקוריים או חליפיים, הוא יוכל להשוות בקלות בין הצעות המחיר השונות.

מיותר לציין שהצעת מחיר הכוללת חלקי חילוף חליפיים תהיה זולה משמעותית מכזו המכילה חלפים מקוריים. יש לזכור כלל אחד חשוב ופשוט: הצעות מחיר שונות הכוללות את אותם החלפים ואת אותה העבודה צריכות להסתכם פחות או יותר באותו מחיר, בלי כל קשר האם מדובר במוסך מורשה יבואן (כגון מיצובישי) או לא.

זו נקודה חשובה שיש להבין: אם שני מוסכים מציעים לבצע באותו הרכב את אותו הטיפול בדיוק, הצעת המחיר צריכה לכלול את אותם החלפים בדיוק, ולכן גם את אותה עלות העבודה. המסקנה המתבקשת אם כך היא ששתי הצעות מחיר הכוללות את אותם החלפים ואת אותה העבודה, צריכות להיות זהות זו לזו.


בדיקה חשובה נוספת שיש לעשות היא שמבצעים ברכב רק את מה שצריך וחשוב מכך – שלא מבצעים את מה שלא צריך. מוסך אמין הוא כזה שמבצע את הטיפולים על פי טבלת האחזקה השוטפת עליה דיברנו, ובנוסף מבצע תיקונים המתבקשים מבחינה מקצועית או בטיחותית (לאחר קבלת אישור מהלקוח, כמובן), אך לא מעבר לכך.

היתרונות שלנו

ourinv