כאשר רוצים לקנות רכב יד שנייה, חייבים להיות זהירים ויסודיים. בטיחות הרכב היא קריטית, עלותו יקרה באופן יחסי ויש מספר לא קטן של מרכיבים המשפיעים על כדאיות הרכישה. להלן מדריך מקוצר המפרט כיצד תקנו רכב בצורה נכונה.

 

 


iStock 000009812168XSmall

אפשר למצוא מכונית בדרכים רבות: פרסומים באינטרנט או בעיתון, מודעות על רכבים למכירה ומגרשים למכירת מכוניות. עוד מקום בו ניתן למצוא מכוניות משומשות היא חברת ליסינג שמעניקה גם חבילות למימון הרכב.

אם הגעתם ומצאתם את המכונית המתאימה לכם, יש לבחון את מסמכי המכונית ומצבה המשפטי, לבצע בדיקה ראשונית של הרכב עצמו וכן בדיקה במכון מקצועי.

בדיקת מסמכים
ראשית, חשובה זהותו של המוכר – שימו לב האם הרישום בתעודת הזהות של המוכר תואם את הרשום ברישיון הרכב. כמו כן, בדקו כמה בעלים היו לרכב והאם יש ביניהם חברות השכרה או נהגי מוניות.

עוד חשוב לבדוק האם הפרטים שמסר לכם הבעלים לגבי הנפח, שנת הייצור ודגם הרכב מתאימים למידע במסמכים. שימו לב באופן מיוחד להערות הרשומות ברישיון למשל האם המכונית משועבדת.

בדיקה פיזית של הרכב
לאחר בדיקת המסמכים הראשונית בחנו את כלי הרכב באופן פיזי. קודם כל, בחנו את סך הקילומטרים שהרכב נסע – נתון זה משפיע על מחירו של הרכב. בנוסף, בחנו את גוף הרכב והשלדה. את הבדיקה הזו יש לערוך בשעות היום וזאת כדי שתוכלו להבחין בקלות בנזקים שנגרמו לפח כתוצאה מתאונה, חלודה וצבע והאם ישנם סימני תיקון בולטים ברכב. אל תדלגו על בדיקה ראשונית של נזילות מהמנוע ולסימנים נוספים מעוררי חשד כגון אדים ממיכל השמן.
בסוף הבדיקה קחו את המכונית לנסיעת מבחן. בעת הנסיעה הקשיבו לקולות שיוצר הרכב. בדקו האם עולים ממנו רעשים יוצאי דופן, או יש בעיות שניתן לגלות בעת הנהיגה לדוגמה בעיות במזגן במנוע או בהגה.

בדיקת מכון מקצועי
אם הרכב צלח את הבדיקה הראשונית – קחו אותו לבחינה במכון בדיקה. לפני הבדיקה, כדי למנוע ויכוחים מיותרים בעתיד, העלו על כתב את המידע שמסר לכם המוכר לגבי היסטוריית הרכב: תאונות, בעלים קודמים, תיקונים משמעותיים ועוד. בנוסף ציינו מה הוסכם בין הקונה לבין המוכר, לדוגמה, אפשר לסכם כי אם התיקונים הנדרשים עולים על סכום מסוים - העסקה מבוטלת.

מטרת מכוני הבדיקה היא לאתר ברכב את כל התקלות כדי לקבל מידע נוסף ומקצועי על מצבו האמיתי של הרכב. בדיקה נוספת שניתן לערוך היא במשרד הרישוי. שם תקבלו פרטים מלאים על רישיון הרכב,למשל מידע על שעבודים ועיקולים. בנוסף, חלק מהנתונים ניתן למצוא גם באתר האינטרנט

היתרונות שלנו

ourinv